احیای بافت فرسوده میار میار

با نیم نگاهی به مجموعه درون شهری و مرکزیت شهرها، نقاط مستعد فراوانی را رها شده، بلا استفاده و مخروبه می بینیم که در صورت احیاء و بهره گیری مناسب از آنها در اثر بخشی، هویت شناختی، باززنده سازی و سرزندگی و نیز تحرک و پویایی شهر نقش اساسی را ایفا خواهد نمود. در این راستا و به منظور تحقق بخشی از این امر و اصلاح مجموعه ای از این بافت ها در محله قدیمی و فرسوده میهاد میهن یا به عبارت امروزی میارمیار، تهیه طرح و ایدئوگرام محدوده مورد نظر در مجموعه ای 4.7 هکتاری برای اجرای طرح بهسازی به مهندسان مشاور شیب راه محول و بلافاصله برداشت وضع موجود و به هنگام کردن نقشه ها آغاز گردید.

پروژه محدوده یادشده (میارمیار ) در حال حاضر شدیدا در معرض مشکل فرسودگی شهری قرار داشته و چنانچه تمهیدات لازم در جهت رفع مشکل فرسودگی و بهسازی منطقه انجام نگیرد بافت های هم جوار نیز تحت تاثیر این فرسودگی قرار خواهند گرفت. بررسی سطوح اختصاص یافته به کاربری های مختلف در منطقه مورد برداشت نشان می دهد که بیشترین سطح اختصاص یافته به کاربری تجاری - خدماتی مربوط میشود و از دیگر کاربری ها با سطوح قابل توجه در منطقه می توان به کاربری مسکونی و ساختمان های متروکه مسکونی اشاره کرد. بررسی مصالح مورد استفاده در احداث بناهای موجود در منطقه نشان دهنده کیفیت نامناسب واحدهای مسکونی و استفاده عمده از مصالح نیمه بادوام از جمله آجر و چوب در ساختمان ها میباشد، در این خصوص 72.68% واحدهای ساختمانی محدوده نیازمند تخریب و تجدید بنا میباشند و در مقابل تنها 14.24% واحدها نوساز میباشند. همچنین از نظر تعداد طبقات بیشترین فراوانی در محدوده مورد مطالعه با ساختمان های 1 یا 2 طبقه میباشد به طوریکه از جمیع ساختمان های مسکونی موجود در محدوده 69% آنها یک طبقه و اغلب آنها غیر قابل اسکان هستند.

 

محدوده اجرائی طرح که حدودا 4.7 هکتار میباشد با توجه به موقعیت خاص مکانی پروژه و هم جواری ها و کاربری های موجود طراحی شده است، سیاست کلی طرح پیشنهادی به نوعی هماهنگی با طرح تفصیلی مصوب بوده است. در کل طرح تفصیلی پیشنهادی از بخش عمده تجاری و مسکونی و نیز پارکینگ تشکیل شده است. جهت بالا بردن هرچه بیشتر مایه های فرهنگی طرح: :کتابخانه، مجموعه فرهنگی، تقویت و هویت بخشی مذهبی به مسجد دال ذال و بازارچه فروش محصولات هنری ئ دستی در حاشیه مجموعه نیز پیشنهاد گردیده که در غنای این بخش در هماهنگی دو بخش فرهنگی و تجاری نقش مهمی خواهد داشت.

اطلاعات تماس - دفتر تهران

  • تهران - بزرگراه ستاری - بلوار فردوس غرب - کوچه ورزی جنوبی - پروژه تجاری / اداری فردوس تهران
  • تلفن : 44143541 - 021
  • فروش : 44162987 - 021
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

عضویت در خبرنامه سایت

برای دریافت اخبار روزانه شرکت در خبر نامه سایت عضو شوید

اطلاعات تماس - دفتر تبریز

  • تبریز - خیابان امام - بالاتر از چهارراه شهید بهشتی - روبروی مسجد حاج احمد - پلاک 442
  • 3366948 - 0411
  • تلفکس : 3354376 - 0411
  • فروش : 3349411 - 0411
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Scroll to top